Objednávky na jakákoliv vyšetření směrujte na tel.: 568808154 nebo 608 907 611

Mamografický screening

Preventivní i akutní vyšetření prsu provádíme na poliklinice v Třebíči, kam se můžete objednat na mamografii nebo ultrazvuk, a dále na duktografii, punkci cysty tenkou jehlou a core cut biopsii.

  • Objednáme vás: na prevenci za 3 až 4 týdny, akutní pacientky přijmeme co nejdříve.
  • Kontakty pro objednání: 568 808 154, pokud bude tato linka nedostupná, volejte 608 907 611.

Informace o prováděných vyšetřeních:

Mamografie

Toto rentgenové vyšetření odhalí nezhoubné i zhoubné útvary v prsu, které se často nedají nahmatat. Je to jediná metoda, která najde i nádor na samotném počátku. Preventivní mamografii je nejlepší načasovat na první polovinu menstruačního cyklu, kdy prsa nejsou tak citlivá, při podezřelém nálezu lze ale vyšetření provést kdykoli.

Délka vyšetření: asi 10 minut

Pro koho: Pro ženy od 40 let (mladším ženám doporučujeme ultrazvuk).

Pojišťovna hradí preventivní vyšetření ženám nad 45 let jednou za 2 roky, ostatní pacientky zaplatí 1000 Kč.

Ultrazvuk

Díky ultrazvuku včas přijdeme na to, že tkáň v prsu je poškozená. Právě to může být totiž předzvěstí zhoubných i nezhoubných útvarů. Vyšetření je bez radiace.

Délka vyšetření:
asi 15 minut 

Pro koho: Pro ženy do 40 let (u mladých žen je tkáň jiná než u žen starších a právě ultrazvuk ji zobrazí lépe, než mamograf).

Preventivní vyšetření pojišťovna nehradí, zaplatíte 600 Kč.

Duktografie

Jde o rentgenové vyšetření mléčné žlázy, které se provádí při krvácení nebo nahnědlém výtoku z bradavky. Obojí totiž může být způsobeno malým nádorem v mlékovodu. Duktografie probíhá tak, že se do mlékovodu kanylou zavede kontrastní látka a prso se zkontroluje mamografem. Vyšetření není bolestivé.

Délka vyšetření: 20 až 30 minut

Vyšetření hradí pojišťovna.

Punkce tenkou jehlou

Používá se pro odsátí cysty, což je – laicky řečeno – váček s tekutinou. Cystu pacientky většinou samy nahmatají, v drtivé většině je neškodná, ale může způsobovat bolesti. Vyšetření se provádí po lokálním znecitlivění.

Délka vyšetření:
15 až 20 minut

Punkci cysty v prsu hradí pojišťovna.

Core cut biopsie 

Vzorek se odebírá v případě, kdy je v prsu podezřelé ložisko, u kterého potřebujeme zjistit, jakého je původu (zda je zhoubné či nezhoubné). Provádí se v lokální anestezii.

Délka vyšetření: asi 20 minut

Vyšetření hradí pojišťovna.