Objednávky na jakákoliv vyšetření směrujte na tel.: 568808154 nebo 608 907 611

Mamografický screening

Preventivní i akutní vyšetření prsu provádíme na poliklinice v Třebíči, kam se můžete objednat na mamografii nebo ultrazvuk, a dále na duktografii, punkci cysty tenkou jehlou a core cut biopsii.

  • Objednáme vás: na prevenci za 3 až 4 týdny, akutní pacientky přijmeme co nejdříve.
  • Kontakty pro objednání: 568 808 154, pokud bude tato linka nedostupná, volejte 608 907 611.

Informace o prováděných vyšetřeních:

Mamografie

Toto rentgenové vyšetření odhalí nezhoubné i zhoubné útvary v prsu, které se často nedají nahmatat. Je to jediná metoda, která najde i nádor na samotném počátku. Preventivní mamografii je nejlepší načasovat na první polovinu menstruačního cyklu, kdy prsa nejsou tak citlivá, při podezřelém nálezu lze ale vyšetření provést kdykoli.

Na oddělení byl instalován v květnu  2023 nový přístroj se systémem Hologic 3 Dimensions,  pro dokonalé 3D zobrazení, je dokonalejší oproti konvenční 2D mamografii a umožní zobrazit o 25-60% více invazivních tumorů. Vyšší je i komfort pro klientky díky speciálně konstruovaným kompresním lopatkám. Umožní rychlé a efektivní provedení vyšetření, podporuje rychlé stanovení diagnózy.

Délka vyšetření: asi 10 minut

Pro koho: Pro ženy od 40 let (mladším ženám doporučujeme ultrazvuk).

Pojišťovna hradí preventivní vyšetření ženám nad 45 let jednou za 2 roky, ostatní pacientky zaplatí 1200 Kč.

Ultrazvuk

Díky ultrazvuku včas přijdeme na to, že tkáň v prsu je poškozená. Právě to může být totiž předzvěstí zhoubných i nezhoubných útvarů. Vyšetření je bez radiace.

Délka vyšetření:
asi 15 minut 

Pro koho: Pro ženy do 40 let (u mladých žen je tkáň jiná než u žen starších a právě ultrazvuk ji zobrazí lépe, než mamograf).

Preventivní vyšetření pojišťovna nehradí, zaplatíte 600 Kč.

Duktografie

Jde o rentgenové vyšetření mléčné žlázy, které se provádí při krvácení nebo nahnědlém výtoku z bradavky. Obojí totiž může být způsobeno malým nádorem v mlékovodu. Duktografie probíhá tak, že se do mlékovodu kanylou zavede kontrastní látka a prso se zkontroluje mamografem. Vyšetření není bolestivé.

Délka vyšetření: 20 až 30 minut

Vyšetření hradí pojišťovna.

Punkce tenkou jehlou

Používá se pro odsátí cysty, což je – laicky řečeno – váček s tekutinou. Cystu pacientky většinou samy nahmatají, v drtivé většině je neškodná, ale může způsobovat bolesti. Vyšetření se provádí po lokálním znecitlivění.

Délka vyšetření:
15 až 20 minut

Punkci cysty v prsu hradí pojišťovna.

Core cut biopsie 

Vzorek se odebírá v případě, kdy je v prsu podezřelé ložisko, u kterého potřebujeme zjistit, jakého je původu (zda je zhoubné či nezhoubné). Provádí se v lokální anestezii.

Délka vyšetření: asi 20 minut

Vyšetření hradí pojišťovna.